Siyah Tuval Nedir?

Siyah Tuval Nedir?

Siyah tuval, profesyonel ve amatör olarak resim sanatıyla ilgilenen kişilerin farklı bir resim çalışması deneyimi yaşamaları ve farklı tarzlarda resim yapmalarını sağlayan bir tuval modelidir. Tuval bezi siyah renkten oluşan ve adına siyah tuval denen bu resim aracı ile siyah zemin üzerinde farklı renklerin vurgusu ile resim yapılabilmektedir. Siyah tuval satın alırken kullanıcıların dikkat etmesi gereken bazı temel özellikler vardır. Bu özellikler alınacak tuvalin kaliteli olmasını sağlayan kriterlerdir. Tuval kasnağı, tuval bezi, tuval çıtası gibi özellikler bu kriterlerin başında gelmektedir.

Kaliteli tuval satın almak isteyen resim severlerin siyah tuval modellerinde dikkat etmesi gereken ilk nokta tuval kasnağını oluşturan, tuval çıtalarının sağlamlığıdır. Kaliteli bir siyah tuvalin tuval çerçevesi daima birinci sınıf kurutulmuş keresteden yapılmalıdır. Siyah tuval satın alırken ucuza mal edilmek için çöpe gidecek olan budakları ayıklanmamış ağaç uğurlarından ve yaş ağaçtan yapılan eklemeli çıta denen ağaçlardan yapılan tuvallerden uzak durulmalıdır. Çünkü bu yapıdaki siyah tuvaller resimde yamulma yapacaktır ve duvara asılan tuval çerçevesi sağlıklı bir duruş sergilemeyecektir. Ayrıca siyah tuval şasesi için göz önünde bulundurulması gereken bir başka durumda tuval çıtalarının freze edilmiş olmasıdır. Frezelenmemiş tuval şasesi tuval bezine zarar vermektedir.

Siyah tuval satın alma konusunda kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir başka faktörde tuval bezinin kalitesidir. Satın alacağınız siyah tuvalin bezi %100 pamuklu ve astarlı bezden oluşmalıdır. Bunun haricinde daha ucuz olsun diye naylon ya da sentetik bezden yapılan tuvaller de vardır ancak bu tuvaller kalitesizdir. Çünkü zamanla resim üzerinde çatlamalar meydana gelmektedir. Ayrıca sentetik ve naylon bezden üretilen tuvallerde, tuval bezi boyayı kusabilmekte veya fazla emerek resmin arkasına geçirebilmektedir. Ama %100 pamuklu ve astarlı olan tuval bezlerinde bu tip sorunlarla karşılaşılmamaktadır.

Resim severlerin siyah tuval satın alırken farklı ölçülerde tuval modellerine ulaşabilmeleri mümkündür. 30x50 siyah tuval, 40x70 siyah tuval, 50x100 siyah tuval ve benzeri birçok farklı ölçüde siyah tuval bulunmaktadır. Ayrıca özel ölçü siyah tuval modelleri bulunabilmektedir. Yapılacak olan resim çalışmasının ölçülerine uygun tuval satın alabilirsiniz. Eğer yapılacak resim çalışması standart ölçülerdeki siyah tuval modellerine uygun değilse kesinlikle özel ölçü siyah tuval satın alınmalıdır.

Kaliteli siyah tuval modellerini uygun tuval fiyatları ve farklı ölçü tuval seçenekleriyle online olarak Tuval Satış sitesi üzerinden ister adetle ister toptan tuval olarak satın alabilirsiniz.

Yorumumuzu Yazınız