Tuval Nedir?

Tuval Nedir?

Tuval, özel çıtalardan oluşturulan tuval kasnağı üzerine gerdirilerek zımbalanan beyaz bez ile meydana gelen bir resim aracıdır. Bir başka ifade ile üzerine yağlı boya, sulu boya resimleri yapılan çerçeveli tablodur. Tuval, çerçevesini oluşturan çıta ve üzerine gerilerek zımbalanan beyaz bezden oluşmaktadır. Tuval üzerinde yer alan bez tutkal ve beyaz plastik boya uygulanarak yapılmaktadır. Bir tuval bezi %100 pamuklu ve astarlı olmalıdır. Böylelikle kaliteli tuval olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca tuval kasnağını oluşturan tuval çıtası da birinci sınıf kurutulmuş kereste kullanılarak yapılmalıdır.

Kaliteli tuval denildiği zaman çıtası kolay kolay kırılmayan, sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklı olan bir yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Tuval şasesini oluşturan çıtaların budaklarından ayıklanmış, yaş ağaçtan değil kurutulmuş ağaçtan yapılmış, ince değil yeteri seviyede kalın olması gerekmektedir. Tuval satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biri de bezidir. Kesinlikle naylon veya senetetik bezden üretilmiş tuval alınmamalıdır. Çünkü bu tip tuvaller yapılacak olan resimde çatlama, boyayı kusma, boyayı fazla emerek resmin arkasına geçirme gibi birçok problem yaratabilmektedir.

Tuval fiyatları bakıldığı zaman farklılık göstermektedir. Bu farklılığın olmasının sebebi öncelikle tuvalin kalitesine sonrasında ise tuval ölçülerine göre değişmektedir. Sanatsal resimlerin yapımında kullanılan tuvaller 25x35 cm tuval, 40x70 cm tuval, 70x100 cm tuval gibi farklı ölçülerde üretilmektedir. Tuval üretimi yapılırken hem standart ölçülere göre üretim yapılmakta hem de özel ölçülere göre tuval üretimi yapılmaktadır.

Online tuval satış sitesi üzerinden aradığınız ölçülerde, kaliteli tuval satın alabilirsiniz.

Yorumumuzu Yazınız